MigogKbh

Nyheder, inspiration & guider til København

Om MigogKbh

MigogKbh gik i luften i 2018 og er allerede blevet København’s største digitale by medie. Vi er platformen der fortæller om og inspirerer til at bruge byen indenfor mad, kultur, oplevelser og shopping.

Vi laver målrettet indhold.
Vi serverer vores indhold der hvor vores brugere færdes og når de har tid til at læse det.
Derfor lykkes vi.

Vores web platforme er vores primære kanaler. Det er der vores brugere søger hen når de skal have lokalt stof, have inspiration eller hvad de skal opleve.
Vi ved, at vores brugere er meget aktive på de sociale medier og også hvornår. Derfor går langt de fleste af vores historier også ud i vores sociale kanaler på bevidst udvalgte tidspunkter.

Derfor bliver vores historier læst og brugt aktivt.

Derfor skal I samarbejde med os

Hos os køber du mere end eksponering af dit budskab.

Du får adgang til interaktion med en stor skare af loyale og involverede fans.

Vores fans læser, liker og deler vores indhold, så meget at vi er: Størst på interaktion i København i vores genre. 

Tal & Profil

24-48 år

60% Kvinder
40% Mænd

Primære Interesser: + 90%
Mad, Oplevelser, Kultur, Shopping og lokalt stof

Antal følgere: 107.000
Facebook: 89.000
Instagram: 18.000

+550.000 mdl. besøgende på migogkbh.dk

20.000 modtagere af nyhedsbrev

2 min. gennemsnitlig læsetid

Bedste lokale interaction rate

Sekundære Interesser: +75%
Bolig, Bil og Rejser

88 % har min. 1 hjemmeboende barn

79 % har bil i husstanden

65 % bor i Ejerbolig

88% spiser ude min. én gang pr. måned

87% dyrker betalte familieoplevelser min. 1 gang pr. måned

89% dyrker lokal shopping / selvforkælelse min. 1 gang pr. måned

74% rejser min. 1 gang pr. år

Muligheder

migogKbh TEAMET

Peter
Sindahl

Kommerciel Direktør & Partner

Mail: peter@minbymedia.dk

Tlf: 21 53 21 73

Jan
Brolykke

Kontaktchef

Mail: jan@migogkbh.dk

Tlf: 53 60 01 03

Katja Mikkelsen

Kontaktchef

Mail: katja@migogkbh.dk

Tlf: 27 28 94 00

Thomas Enevoldsen

Co-Founder & Partner

Mail: thomas@minbymedia.dk

Tlf: 61 68 67 73

Flemming Frøde

Eventmanager

Mail: flemming@migogkbh.dk

Tlf: 20 64 38 31

Michael
Qureshi

Chefredaktør & Partner

Mail: michael@minbymedia.dk

Tlf: 31 48 60 14

Camilla
Stahlschmidt

Redaktør

Mail: Camilla@migogkbh.dk

Tlf: 22 79 84 48

Mathilde
Mågård

Journalist

Mail:mathilde@migogkbh.dk

Tlf: 31 35 29 88

Joanna Hope-Lidegaard

Event Koordinator

Mail: joanna@migogaalborg.dk

Tlf: 30 23 04 18

Priser og specifikationer

Vil du vide mere?

Følg linket til vores priser og specifikationer, hvor vi har samlet priser og informationer på alle vores formater ⬇️

VIDSTE DU...

At MigogKbh...

Er meget glade for mad. Vores faste mad skribent, Mathilde, er særligt glad for mad. Under hendes 2021 research til årets fastelavnsbolleguide, nåede hun + 30 stk. Hun holder sig dog godt….

At MigogKbh...

Bor på Nørrebro, ovenpå den ikoniske Matas bygning. Vi er store fans af Nørrebro….

At MigogKbh...

Har en redaktør der hedder Camilla. Hun var en stor del af det gamle AOK team, så hun ved …. næsten alt om vores elskede by…