MigogAalborg

Nyheder, inspiration & guider til Aalborg

OM MigogAalborg

MigogAalborg gik live i 2016, med ambitionen om at give Aalborg en platform der kunne fortælle om alt det gode Aalborg har at byde på.

I dag er vi det største online bymedie i Aalborg med blandingen af nyheder om og inspiration til at bruge Aalborg og platformen som hele Nordjylland søger, for det bedste om byen.

MigogAalborg dækker Aalborg med nyheder, inspirerende fortællinger om byens butikker og blomstrende erhvervsliv og guider til hvor man får det bedste i byen, på tværs af web, Facebook og Instagram, hvor vi er helt i top på interaktion i regionen.

Udover nyheder, fortællinger om og guider til byen er MigogAalborg også mediehuset som årligt kårer det bedste i byen til Aalborg Awards, kreerer og sælger fotokunst fra vores yndlings spots i byen og står bag byens populære madfestivaler.

Derfor skal du samarbejde med os

Hos os køber du mere end eksponering af dit budskab.

Du får adgang til interaktion med en stor skare af loyale og involverede fans.

Vores fans læser, liker og deler vores indhold, så meget at vi er: Størst på interaktion i Aalborg i vores genre. 

Tal & Profil-Migogaalborg

20-45 år

60% Kvinder
40% Mænd

Primære Interesser: + 90%
Mad, Oplevelser, Kultur, Shopping og lokalt stof

Antal følgere: 138:000
Facebook: 99:000
Instagram: 39:000

1,3 mio mdl. besøgende på migogaalborg.dk

15.000 modtagere af nyhedsbrev

2 min. gennemsnitlig læsetid

I top på lokal interaktion

Sekundære Interesser: +75%
Bolig, Bil og Rejser

88 % har min. 1 hjemmeboende barn

79 % har bil i husstanden

65 % bor i Ejerbolig

88% spise ude min. én gang pr. måned

87% dyrker betalte familieoplevelser min. 1 gang pr. måned

89% dyrker lokal shopping / selvforkælelse min. 1 gang pr. måned

74% rejser min. 1 gang pr. år

MULIGHEDER

MigogAalborg TEAMET

Jes
Lennert

Salgsdirektør og partner

Mail: jes@migogaalborg.dk

Tlf: 24 62 05 42

Stefan
Celeste

Account Manager

Mail: stefan@migogaalborg.dk

Tlf: 42 25 51 95

Thomas Enevoldsen

Co-Founder og partner

Mail: thomas@migogaalborg.dk

Tlf: 61 68 67 73

Michael
Qureshi

Chefredaktør og partner

Mail: michael@migogaalborg.dk

Tlf: 31 48 60 14

Emil Kjær Jørgensen

Redaktør

Mail: emil@migogaalborg.dk

Tlf: 30 20 27 74

Stine
Kjølby

Redaktør

Mail: stine@migogaalborg.dk

Tlf: 60 29 24 65

Nathalia H.
Nielsen

Journalist

Mail: nathalia@migogaalborg.dk

Tlf: 60 56 81 89

Joanna Hope Lidegaard

Eventkoordinator

Mail: joanna@migogaalborg.dk

Tlf: 30 23 04 18

PRISER & SPECIFIKATIONER

Vil du vide mere?

Følg linket til vores priser og specifikationer, hvor vi har samlet priser og informationer på alle vores formater ⬇️

VIDSTE DU...

At MigogAalborg...

Ofte optræder på den officielle top liste over de medier som genererer mest interaktion….

At MigogAalborg...

At MigogAalborg’s første driftsbudget blev præsenteret i Word…

At MigogAalborg...

At det var den tidligere AaB spiller, Thomas Enevoldsen, som hjalp MigogAalborg igang…