MigogAarhus

Nyheder, inspiration & guider til Aarhus

Om MigogAarhus

MigogAarhus gik i luften i 2021 efter et opkøb af Aarhus Update, som den største platform med nyheder om og inspiration til at bruge Aarhus. 
Vi er platformen der fortæller om og inspirerer til at bruge byen indenfor mad, kultur, oplevelser og shopping.
Vi laver målrettet indhold.
Vi serverer vores indhold der, hvor vores brugere færdes, og når de har tid til at læse det.
Derfor lykkes vi.

Vores web platforme er vores primære kanaler. Det er der vores brugere søger hen når de skal have lokalt stof, have inspiration eller hvad de skal opleve.
Vi ved, at vores brugere er meget aktive på de sociale medier og også hvornår. Derfor går langt de fleste af vores historier også ud i vores sociale kanaler på bevidst udvalgte tidspunkter.

Derfor bliver vores historier læst og brugt aktivt.

Derfor skal I samarbejde med os

Hos os køber du mere end eksponering af dit budskab.

Du får adgang til interaktion med en stor skare af loyale og involverede fans.

Vores fans læser, liker og deler vores indhold, så meget at vi er: Størst på interaktion i Aarhus i vores genre. 

Tal & Profil

24-45 år

60% Kvinder
40% Mænd

Primære Interesser: + 90%
Mad, Oplevelser, Kultur, Shopping og lokalt stof

 Antal følgere: 114.000
 Facebook: 96.000.  Instagram: 18.000 

+500.000 mdl. besøgende på migogaarhus.dk

15.000 modtagere af nyhedsbrev

2 min. gennemsnitlig læsetid

Bedste lokale interaction rate

Sekundære Interesser: +75%
Bolig, Bil og Rejser

88 % har min. 1 hjemmeboende barn

79 % har bil i husstanden

65 % bor i Ejerbolig

88% spiser ude min. én gang pr. måned

87% dyrker betalte familieoplevelser min. 1 gang pr. måned

89% dyrker lokal shopping / selvforkælelse min. 1 gang pr. måned

74% rejser min. 1 gang pr. år

Muligheder

MigogAarhus Teamet

Trine
Thuesen

Sales Manager

Mail: trine@migogaarhus.dk

Tlf: 42 64 52 43

Jannik Bennedsgaard

Kontaktchef

Mail: jannik@migogaarhus.dk

Tlf: 40863663

Freja
Dumont

Redaktør

Mail: freja@migogaarhus.dk

Tlf: 31 51 48 11

Jonathan
Drivsholm

Journalist

Mail: jonathan@migogaarhus.dk

Tlf: 42 50 26 15

Line
Karlsen

Redaktør – På barsel👩‍🍼

Michael
Qureshi

Chefredaktør & Partner

Mail: michael@minbymedia.dk

Tlf: 31 48 60 14

Thomas Enevoldsen

Kontaktchef & Co-Founder

Mail: thomas@minbymedia.dk

Tlf: 61 68 67 73

Peter
Sindahl

Kommerciel Direktør & Partner

Mail: Peter@minbymedia.dk

Tlf: 21 53 21 73

Joanna Hope-Lidegaard

Eventkoordinator

Mail: joanna@migogaalborg.dk

Tlf: 33 23 04 18

Priser og specifikationer

Vil du vide mere?

Følg linket til vores priser og specifikationer, hvor vi har samlet priser og informationer på alle vores formater ⬇️

Vidste du..

At MigogAarhus...

Trine, som er Sales Manager er STOR fan af vinterbadning 🥶 og så er hun også en haj til at stå på vandski. Hun er altid klar på en kop kaffe og en snak, om hvordan din virksomhed bliver synlig i Aarhus.

At MigogAarhus...

Tidligere hed AarhusUpdate, men i December 2020 opkøbte MinByMedia det hele og MigogAarhus var en realitet.

At MigogAarhus...

Redaktionen godt kan li et ægte godt stjerneskud til frokost.